معرفی

رشته مهندسی عمران یکی از رشته­ های مهندسی محبوب و جذاب بوده که هر ساله نظر تعداد زیادی از فارغ التحصیلان دبیرستانی را به خود جذب می­ کند.  مهندسان عمران غالبا کسانی هستند که در کنار فارغ التحصیلان سایر رشته ­های مهندسی همچون مهندسین معمار، مکانیک و برق در قالب گروه­ های تیمی وظیفه طراحی و نظارت بر ساخت بناهای جدید را برعهده دارند. پروژه­هایی که مهندسین عمران در ساخت آنها مشارکت دارند شامل انواع پروژه ­های ساختمانی، پل­ها، سد­ها، جاده­ها، تونل­ها، نیروگاه­ها و خطوط انتقال سیالات و نیرو می­ باشند. در این پروژه­ها مهندسین عمران عمدتا وظیفه طراحی و نظارت بر ساخت سازه­ها را بر عهده دارند هر چند تعدادی از مهندسین عمران ممکن است درگیر امورات مربوط به مدیریت و کنترل و آنالیز و برآورد هزینه ساخت پروژه­ها نیز باشند. با توجه به مطالب فوق می­توان گفت که مهندسین عمران در طیف زیادی از زمینه­های مختلف قادر به انجام فعالیت بوده و در کمتر رشته­ای از رشته­های مهندسی این چنین تنوعی در حوزه کاری دیده می­شود.
​​​​​​​دانشجویان رشته مهندسی عمران در دوره کارشناسی تحت عنوان کلی مهندسی عمران تحصیل کرده و درس­های که در این دوره ارائه می­شود را می­توان به ۵ دسته کلی شامل ۱- درس­های عمومی(اخلاق و معارف و تاریخ اسلامی، زبان فارسی و خارجه)، ۲- درس­ های پایه (فیزیک و ریاضیات و برنامه نویسی کامپیوتر)، ۳- درس ­های مربوط به معماری و نقشه کشی، ۴- درس­های طراحی سازه (سازه ­های ساختمانی فولادی و بتن آرمه)­، ۵- درس­های طراحی راه (راه، تونل و پل) ۶- درس­های طراحی سازه­های آبی (سدها و خطوط انتقال آب و فاضلاب) ۷- درس­های سازه­ های در تماس باخاک (فنداسیون­ ها و سازه­ های نگهبان) ۸- درس ­های مدیریت و کنترل پروژه تقسیم می­شوند. علاوه بر درس­های فوق دانشجویان می­توانند چند درس اختیاری در مورد سایر زمینه­ های مربوط به مهندسی عمران را اخذ کنند که این درس ­ها عمدتا مربوط به رشته محیط زیست، راه آهن و سواحل و بنادر می­ شود.
​​​​​پس از گذراندن تمامی واحدهای درسی دانشجویان به عنوان پروژه پایانی ۴ پروژه طراحی سازه­های فولای، طراحی سازه­های بتن آرمه، راه سازی و آب و فاضلاب را گذرانده و در نهایت با درجه مهندسی عمران فارغ التحصیل خواهند شد.
پس از دوره کارشناسی دانشجویان می­توانند در دوره کارشناسی ارشد در گرایش ­های مختلف ادامه تحصیل دهند که این گرایش ­ها شامل سازه، زلزله، خاک و پی، مهندسی آب، راه و ترابری، مدیریت ساخت، سازه­های آبی، سازه­ های دریایی، مهندسی محیط زیست و مهندسی و مدیریت منابع آب می ­باشد که از میان گرایش­های فوق گروه عمران دانشگاه کردستان در رشته­ های سازه، زلزله و مدیریت منابع در مقطع کارشناسی ارشد و گرایش سازه در مقطع دکتری دانشجو می­ پذیرد.